Kókai Törpenyúl tenyészet

MENÜ

Tartás

Társaság vagy magány?

A vásárlók számtalanszor tették már fel ezt a kérdést. A vélemények azonban megoszlanak. Ha egy nyuszit veszünk, és rendszeresen foglalkozunk vele, nem lesz magányos. Mi leszünk a társasága, fajtársként kezel minket. Viszont ha mindenképpen párban szeretnénk őket, akkor tudnunk kell a következőt. Ha nőstényt és bakot veszünk (ivarérés után is együtt tartjuk őket) sok kis nyuszival fog bővülni a társaság. Két bak nem fér meg egymással, gyakoriak a verekedések, súlyosan megsebesíthetik egymást. Két nőstény jól megfér egymással, azonban választáskor még igen nehéz megállapítani az egyedek nemét. A nyúl még tartható tengerimalac társaságában. Más kisállatokkal, (különböző igényeik miatt) nem praktikus együtt tartani.

A választás

Már szó volt róla, hogy a törpenyulakat csak kedvtelésből tartják. Kifejlett korban a választott középtestű nyulak testnagyságát elérő, piciny fülű egyedek a felnőttek szívét is megdobogtatják. Nálunk még nem tett szert olyan nagy népszerűségre, mint pl. az USA-ban, ahol számtalan a törpenyúl tenyészet, kiállítás és a világhálón is hozzáférhető klubok működnek. Ezeket az állatokat általában lakásban tartják, s egész életükben emberközelben vannak.

A nyulak elhelyezése

Legelőször is gondoljuk át, hogy nyuszinkat hol szeretnénk elhelyezni. A kertben vagy a lakásban. Sajátos megoldás, ha a nyuszi napközben a lakásban szabadon van (persze felügyelet alatt), de estére mindenképpen egy nyugodt kuckót kell neki biztosítanunk, ahová elhúzódhat. Semmiképpen ne hagyjuk kedvencünket felügyelet nélkül szabadon, mert ezernyi veszély leselkedhet rá a lakásban. Ezeket ki tudjuk küszöbölni, de nyuszink kíváncsisága és ravaszsága nem ismer határokat. Ha valamit meg akar nézni, azt előbb-utóbb el is fogja érni.

Bármelyik megoldást választjuk, ne hagyjuk figyelmen kívül, hogy

  • a ketrec mérete legalább 76 cm hosszú és 60 cm széles legyen;
  • a felnőtt testtömeggel számolva 0,5 kg-onként 1 m2 alapterületet kell biztosítanunk az állatnak;
  • a ketrec magassága legalább 46 cm legyen, hogy a nyúl hátsó lábain ülve fel tudjon egyenesedni benne.

Vissza az oldal tetejére

Nyulak elhelyezése kertben

Ketrec készítése

Az alapanyagokat a legtöbb barkácsboltban beszerezhetjük. Szükségünk lesz dróthálóra és jó minőségű fóliára a tető szigeteléséhez.

A kertben felállított ketrec (ha megoldható) álljon lábakon. Így megakadályozhatjuk, hogy benedvesedjen alulról. A lábakon álló ketrec távol tartja kedvencünket az esetleges látogatóktól. Akármilyen élősködőt (pl. bolhát), vagy ami még rosszabb, a myxomatózist is elkaphat egy közel merészkedő üregi nyúltól. Ez a városi kertekre nemigen vonatkozik. Ott a kóbor állatoktól kell megvédeni nyuszinkat.

A ketrecben mindenképpen alakítsunk ki egy olyan helyet, ami három oldalról zárt, s ahová állatunk a kíváncsi szemek elől el tud rejtőzni.

Nagyon jót tesz a nyulaknak, ha megfelelő mozgásteret biztosítunk számukra egy kifutóval. Attól függően, hogy hová helyeztük el a ketrecet, akár köré is építhetjük a kifutót. Ha elég helyünk van rá, építhetünk röpdeszerű építményt, és ebbe helyezzük a ketrecet. Ha emellett döntünk, könnyű a dolgunk, hiszen csak megvásárolható elemeket kell összeszerelnünk. Az egész építményt helyezzük szilárd anyagból készült alapra, nehogy a szél felborítsa.

Ha van elég hely a ketrec mögött, akkor készítsünk hátsó bejáratot, mely egy rámpán keresztül vezet a kifutóba. Itt egy tolóajtóval, melyet sínre vagy görgőkre szerelünk, megoldható, hogy takarítás közben a kifutóba, rossz idő esetén pedig a ketrecbe zárjuk a nyulat.

Ketrec elhelyezése

A ketrec elhelyezésekor figyelembe kell venni a következőket:

  • Nagyon fontos, hogy viszonylag árnyékos és szélvédett legyen a nyúl helye. Napjában több órán át kapjon napfényt, de ez elől, ha akar, el is tudjon bújni. Mivel a létfontosságú D-vitamin alapja a napfény, s ha kedvencünk ebből nem kap eleget, fiatal korban a csontok deformáltsága, idősebb korban csontlágyulás alakulhat ki.
  • A stresszhatás sem utolsó szempont. Vannak helyek, ahol több nyulat tartanak egy ketrecben (többet is, mint ami a ketrec méretének megfelelő lenne), azzal a címszóval hogy fajtársak, s így nem bántják egymást. Ez nem igaz. Az állat sokkal életvidámabb, ha szabad tér áll a rendelkezésére. A testvérek ugyan egy ideig együtt maradnak, de a természetben ők is külön utakra mennek (ivarérés után). Különösen a hímek magányosak.
  • A ketrec legyen minél közelebb a házhoz, hogy bármikor könnyen eljussunk hozzá. A ház közelsége megvédheti a nem kívánatos látogatóktól is, például rókától vagy macskától.
  • Ha a ketrecnek nincs lába, rakjunk alá néhány téglát, nehogy a földön átnedvesedjen az alja.
  • Ha felszerelünk egy égőt a ketrec közelébe, akár sötétben is ki tudunk menni kedvencünkhöz.
  • Ne tegyük túl feltűnő helyre a nyuszi ketrecét, mert felkeltheti akár a tolvajok vagy vandálok érdeklődését is.

Bizonyos nyarakon megfigyelték, hogy a nagy farmokon tenyésztett nyulak szőrzete helyenként ürüléktől piszkos és csomókban ragad össze, noha a nyulak természetükből adódóan eléggé tiszták. Ezek a nyulak beásták magukat almukba, melyet ürülékük összepiszkolt. Kitűnt az is, hogy ez a jelenség csak forró napokon fordult elő. Egyidejűleg az újszülöttek megtekintésekor azt is megállapították, hogy a ketrec felső részében (a nyulakat kétemeletes ketrecekben tenyésztették), nagyon sok nőstény elhanyagolta fiait, ugyanakkor a ketrec alsó részében elhelyezett nőstények gondos nevelőnek bizonyultak. Az alsó és a felső ketrec mikroklímájának összehasonlítása alapján magyarázatot találtak ezekre a jelenségekre. Kitűnt, hogy a nyári délutáni órákban, különösen a forró napokon a ketrecek felső részében a levegő hőmérséklete – mivel jobban ki volt téve a nap erejének – néhány fokkal melegebb volt, mint a ketrec alsó részében (hasonlóan, ahogy nyáron a padlás és a pince esetében tapasztalhatjuk). A páratartalom viszont a ketrecek alsó részében nagyobb volt, mint a felső részekben. Ezek a különbségek döntő hatással voltak az állatok közérzetére, és ez idézte elő azok viselkedésében felsorolt változásokat. Tulajdonképpen ezek a változások ítélték éhezésre az újszülötteket is. Az a mikroklíma ugyanis, amely a ketrec felső részében kialakult a tűző napon, valamint a földből párolgó nedvességtől elzárva, meghaladta a nyúlszervezet tűrőképességének határát.

Ha a leírt helyzetet biológiai-gazdasági szemmel értékeljük, akkor vissza kell emlékezni arra, amit a házinyúl őséről, az üregi nyúlról írtunk. Ez a faj tipikus lyuklakó, legnagyobb aktivitása az esti és éjszakai órákra esik. Maga az üreg és az esti órákban hűvösebb idő a dúsabb páratartalom teremti meg a nyulaknak megfelelő körülményeket, és ugyancsak ez az időszak biztosítja számukra táplálékuk frissességét és üdeségét (fű). A ketrecek belsejében levő mozdulatlan és mértéktelenül felmelegedett levegő, valamint a melegben gyorsan megfonnyadt takarmányban levő elégtelen víz mennyiség következtében a nyulak szervezete túlmelegszik. Továbbá ez a meleg levegő és alacsony páratartalom okozza az újszülöttek testének „kiszáradását”, elvíztelenedését is. A nőstények kiszikkadásuk és túlmelegedésük következtében csökkent mennyiségű tejükkel nem tudják fedezni a kisnyulak vízhiányát.

Vissza az oldal tetejére

Nyulak tartása lakásban

A nyulak házi kedvencként való tartása a 90-es években vált nagy divattá az Egyesült Államokban, és onnan terjedt el a világ más országaiba.

Azok az emberek, akik nem kertes házban laknak, vagy akik egész nap dolgoznak, nem tarthatnak sokféle állatot, de egy nyuszi praktikus megoldás lehet számukra. A kutyák például nem tarthatóak kis lakásban és nem lehet őket hosszabb időre egyedül hagyni sem. Egy nyuszival viszont mindezt megtehetjük. A nyuszik a szomszédokat sem fogják zavarni. Könnyen meg is szelídülnek, főleg, ha fiatal korukban kerülnek gazdájukhoz. A nyuszikat nem zavarja az állandó bentlakás.

Sokkal természetesebb körülményeket jelent kedvencünk számára, ha a lakásban kieresztve futkározhat, mint az, ha egész napra ketrecbe zárjuk.

A gyári ketrecek alja lecsatolható, így a tálkát könnyen tudjuk tisztítani. A ketrecek oldalán ettől függetlenül található egy ajtó is, melyen kedvencünk ki-be járkálhat. Ügyeljünk arra, hogy a saját biztonsága érdekében ezeket ő ne tudja kinyitni.

A ketrec elhelyezése

A ketrec elhelyezésekor figyelembe kell venni a következőket:

  • A nyuszi érezze magát biztonságban.
  • Ne legyen huzatnak kitéve, ezért a folyosón való elhelyezésről mondjunk le.
  • Soha ne helyezzük közvetlenül az ablak alá, mert egy forró napon a nap sugarai megárthatnak a nyuszi egészségének. Tegyük inkábba fal mellé.

El kell döntenünk, hogy az új lakónak csak egy szobában vagy az egész lakásban szabad mozgásteret engedjünk-e.

Kezdetben jó, ha csak egy szobára korlátozódunk, hogy könnyebben megismerhesse új környezetét, territóriuma határait- és hogy könnyebben rászoktassuk új illemhelyére is.

A legfontosabb probléma, amivel majd szembe kell néznünk, az a nyúl állandó rágcsálása lesz. Ennek végzetes következményei is lehetnek, ha például egy elektromos vezetéket harap át. Ezért soha ne hagyjunk fedetlenül egyetlen zsinórt sem ott, ahol a nyuszi megfordulhat. Vezessük el a szőnyeg alatt azokat! Mindig húzzuk ki dugót a konnektorból, s emeljük is fel azt a földről! Más veszélyek is leselkedhetnek rá:

  • A szőnyeg, amit előszeretettel rágcsálnak veszélyes is lehet, ha a szálakat le is nyel. Ezért mindig elegendő rostos táplálékot biztosítsunk neki (széna), ezzel elkerülhetjük a nem megfelelő anyagok megrágcsálását.
  • Ha van más házi kedvencünk a lakásban, úgy helyezzük el a nyulat, hogy azoktól biztonságban legyen.
  • A szobanövényeinket is tegyük nyuszink számára elérhetetlen helyre! Nem tudhatjuk, hogy melyik tartalmaz számára mérgező anyagok (pl. virághagymák és általában a hagymásak, kaktuszok).
  • Ugyanez áll a különféle tisztítószerekre is.
  • Ne szoktassuk ki a konyhába se! Először is rengeteg a veszélyforrás (kések, tűz, mérgező anyagok). Másodszor lábunk alá kerülve, leforrázhatjuk mind magunkat, mind a nyulat is.

Hogyan rendezzük be a ketrecet?

Egy 40 cm x 60 cm-es ketrec tökéletesen elegendő egy lakásban tartott törpenyúlnak.

A ketrec alját töltsük meg ujjnyi vastagságú forgáccsal.

A forgácsra helyezzünk egy marék szénát. Ha kedvencünk igényli, a forgács teljes felületét is beboríthatjuk vele. Így megakadályozzuk a forgács széthordását a lakásban. A vizeletet a forgács elnyeli és a széna szárazon tartja állatunk talpát, így elkerülhető a talpfekély kialakulása is. Persze a ketrec tisztán tartására is ügyeljünk.

Helyezzünk a rácsra önitatót.

A fogak koptatására meszet vagy szépiát. Kisállatunk örülni fog a magokból sajtolt rúdnak. Játéknak is kitűnő.

Majd helyezzük bele a nyulat. Végezetül szintén fogkoptatás céljából tehetünk a ketrecbe faágat. Az ásványi anyagok pótlására pedig sókockát.

Szobatisztaság

A nyúl eredendően nem szobatiszta állat. Még ha vizeletét egy helyre is üríti, a székletét véletlenszerűen szórja szét. Persze gondos odafigyeléssel és némi figyelmességgel rászoktatható. Ha új nyuszit viszünk haza, miután megmutattuk a területét (ahol szabad tartózkodnia), engedjük, had válasszon magának egy sarkot, ahová ürít. Ezek után ide helyezzük az almot. Ez lehetőleg egy nem áteresztő alacsony falú doboz legyen. Tehetünk bele papírt, forgácsot. Macskaalom nem igazán megfelelő, mivel az állat megeszi a rögöket. Nyuszink érezni fogja dobozában a saját szagát, ezért oda fog járni a dolgát végezni. Véletlen balesetnél soha ne bántsuk, mert ezzel csak ijedelmet okozunk neki és félni fog tőlünk. Elég egy hangos szó, vagy kiabáljuk neki a nevét. Ha beleürít, természetesen dicsérjük meg. Maga a szoktatás legfeljebb egy hónapig tart, utána nyuszink érteni fogja mikor mit szabad és mit nem. Ha valahonnan dühösen a nevét hallja kiáltani, rájön, rosszat csinált. S rendkívül bűnbánó tud lenni.

Nyuszi WC

Fürdetés

A lakásban tartott és rendszeresen tisztán tartott nyulak nem igénylik a fürdetést. Ha azonban valamilyen oknál fogva az elszennyeződött almot nem sikerül időben az állat alól elszedni, akkor a szőrzet szennyeződhet.

Ilyenkor csak az adott területet mossuk le, ha kicsi a szennyezett felület egy vizes szivaccsal is megtehetjük. Ha a felület esetleg az állat egész hátsó felére (végtagok, ivarnyílás) kiterjed, akkor a legkönnyebb, ha kedvencünket ölbe vesszük és lassan folyó kéz meleg víz alá tartjuk a kérdéses testrészt, míg óvatosan „kisimogatjuk” szőréből a szennyeződést. Utána egy törölközővel törölgessük meg és míg megszárad hagyjuk szabadon, hogy ne kerüljön a még nedves szőréve a friss alomanyag, mert az csomósodást idézhet elő.

A megelőzés azonban a legfontosabb, az elszennyeződött alom nem csak szőrsárgulást, csomósodást okozhat, hanem betegségek forrása is és a talpfekély kialakulásának lehetősége is megnövekszik.

Vedlés

A vedlés nem olyan látványos, mint a macskáknál vagy a kutyáknál. És persze, mint sok minden más ez is egyedfüggő. A folyamatosan lakásban tartott nyulaknál, ahol nem érződik drasztikusan a külső hőmérsékletváltozás szinte észrevétlenül lezajlik. A szabadban tartottaknál azonban ez egy feltűnő jelenség.

Az évszak változásával van kapcsolatban. Kifejlett nyúl ősszel és tavasszal vedlik. Az őszi vedlés jobban igénybe veszi az állat szervezetét. A nyúl életének első vedlése a 14-16-dik héten következik be és 5-6 hétig tart. A következő vedlésre 4-5 hónapos korban kerül sor. A nőstények erősebben vedlenek, mint a bakok. Vedléskor a szőrszál bőrben levő végződése elszarusodik, leválik. Ennek oka a vérellátás megszűnése. A további folyamat, mikor a szőrgyökér ismét bőrszerűvé válik. Ekkor képződik az új szőrszál, mely kitolja a régit.

Ha a szőr egyenletesen váltódik nem kell megijedni, azonban ha állatunk foltokban, szinte bőrig ledobja szőrét ajánlatos orvoshoz fordulni. Ez valószínűleg vitamin vagy ásványi anyag hiány. Egy apró injekcióval megússza a dolgot és hamarosan a szép új szőr elkezd nőni a hiányzó területen.

Vissza az oldal tetejére

Nyulak etetése

Egy kis figyelmesség a népes „családnak”

Minden vadon élő nyúl válogatott zöldségféléket eszik, melyeket éles metszőfogaival rágcsál le. Ezt a természetes étrendet igyekeztek a hobbinyulak számára is utánozni. Az évszaknak megfelelő zöldségfélével, gyökérzöldséggel és szénával etették őket, ami egyben a rostszükségleteik kielégítésére is szolgált. Gabona magvakat csak kis mennyiségben kaptak. Az összetétel megfelelő a nyulak számára, de az arányokat nagyon gondosan kell megválasztani.

Néhány fontos dolog, amit feltétlenül jó, ha betartunk:

  • Kedvencünk előtt mindig legyen friss víz.
  • Mindig legyen előtte elegendő friss széna.
  • Egy 1-2 kg-os nyúl napi szükséglete szénához és zöldtakarmányokhoz mérten 3-4 evőkanál szárazeleség.

Széna: Nyuszink legfontosabb tápláléka (65-70%). Emésztéshez nélkülözhetetlen anyagokat tartalmaz. Rettentően fontos, hogy ez soha ne legyen nedves, penészes vagy dohos, mert betegséget okozhat. A poros takarmány tüsszögési ingert vált ki az állatból, mely szintén betegség forrása lehet.

A szénát szénarácson is elhelyezhetjük, így a bunda nem szennyeződik és a takarmány is tiszta marad.

Szárazeledel: Hobbinyulakat ma leggyakrabban gabona alapú keverékkel etetik. Található benne kukoricapehely, tört zab és búza, kis mennyiségben szárított borsó és lágyszárúak. Ez a takarmányforma a táplálék 5%-át tegye ki. A kisállat boltokban granulált tápokat is kaphatunk, de mint minden ember, így minden nyúl is mást-mást szeret. Ezért hagyjuk meg nekik a lehetőséget a válogatásra. Észre fogjuk venni, hogy míg egyik nyuszink a kukoricát, addig a másik a napraforgómagot részesíti előnyben.

Szárazeledelből keveset adjunk, mert nyuszink elhízását csak így előzhetjük meg. (Ez különösen az állandóan ketrecben tartott nyulakra érvényes).

Zöldfélék: A zöldségfélék skálája nagyon széles. A nyulak nagyon szeretik mind a gyümölcsöt, mind a zöldséget. Ezeket magunk is megtermeszthetjük. A zöldségre szoktatást mindenképpen folyamatosan kis adagokban végezzük, mert ellenkező esetben hasmenést okozhatnak. Részarányuk az étrend 15-20%-át tegye ki.

Az év folyamán különféle zöldfélét etethetünk. Gyökérzöldségeket (retek, sárgarépa) főleg a tél folyamán, amikor kevesebb zöld növény áll rendelkezésre. Mindkettőt etetés előtt mossunk és hámozzunk meg. Az el nem fogyasztott táplálékot 24 órán belül távolítsuk el, mert gyorsan romlik.

A zöldségek mellett adhatunk nyuszinknak: útilaput, mályvát, lóherét, pitypangot, pásztortáskát, tyúkhúrt, cickafarkat, körömvirágot.

Figyeljünk oda, hogy ezen növényeket ne permetezett területről vagy forgalmas út mellől szedjük. Nézzük meg szennyezettségüket is. Manapság a legbiztosabb, ha saját portánkról szerezzük be ezeket.

Léteznek nyuszink számára mérgező növények is: mindenféle hagyma, hagymás növények (tulipán), orgona, csillagfürt, boglárka, parlagfű, gyűszűvirág, aranyeső, páfrányok, tiszafa, boglárka, bürök, vadrepce, maszlag, búza gyomnövényei. Ezekre figyeljünk lakásban tartott, illetve az állandóan szabadon tartott nyulaknál.

Az egyes táplálóanyagok értékét (emészthetőségét) alapvetően meghatározza, hogy az elfogyasztott mennyiségből a nyúl hány százalékot hasznosít, illetve mekkora rész távozik el a szervezetből, többnyire a bélsárral.

Emésztési együttható

Asztali nézet